Zabytki Płocka – Stary Rynek

Na pograniczu Pojezierza Dobrzyńskiego i Kotliny Płockiej leży jedno z najbardziej urokliwych miasteczek regionu Mazowsza. Płock został założony na Wzgórzu Tumskim. W czasach średniowiecza znajdował się tu jeden z największych ośrodków kultu pogańskiego. Obecnie przyciąga turystów jak magnes. Urokliwe zakątki Starego Miasta, ciekawa architektura oraz dogodne położenie na mapie sprawiają, że wiele osób decyduje się tu spędzić swój urlop. Jednym z ważnych atutów tego miasta jest doskonale zorganizowana baza noclegowa, na którą składają się liczne hotele oraz pensjonaty. Ze względu na duże obłożenie warto w nich nocleg rezerwować z pewnym wyprzedzeniem. Najciekawsze oferty noclegowe można znaleźć w internecie – meteor-turystyka.pl/noclegi,plock,0.html – warto w tym celu skorzystać z popularnych porównywarek ofert wypoczynkowych. Można je też znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła "noclegi Płock".

Bez wątpienia jedną z największych zalet miasta jest Stary Rynek. Jest to reprezentacyjny plac pośrodku którego stoi ratusz miejski, a w jego otoczeniu znajdują się XVIII i XIX-wieczne kamienice. Każdego dnia, o godzinie 12 i 18 z wieży ratuszowej rozbrzmiewa hejnał miejski. Po odegraniu melodii w samo południe można zaobserwować scenkę rodzajową, przedstawiającą pasowanie na rycerza Bolesława Krzywoustego. Pierwotnie, podobnie jak w innych polskich miastach rynek miejski służył jako plac targowy. Swoją funkcję pełnił aż do połowy XIX wieku, kiedy to targowisko władze miejskie postanowiły przenieść w inne miejsce. Niestety do czasów obecnych nie zachowały się zabytkowe zabudowania. Spłonęły one podczas kilku pożarów, które w dawnych wiekach przetoczyły się przez centrum miasta siejąc zniszczenie.

Spacerując po płockim Rynku warto na chwilę usiąść przy fontannie, przedstawiającej postać Afrodyty. Jak głosi miejska legenda jest to miejsce szczęśliwe, zwłaszcza dla osób zakochanych. W najbliższej okolicy znajdują się również liczne bary i restauracje, w których można zjeść smaczny i niedrogi regionalny posiłek. Często organizowane są również wydarzenia kulturalne takie jak koncerty czy spektakle teatralne. Do Płocka warto przyjechać o każdej porze roku. Duża liczba zabytków oraz innych atrakcji turystycznych sprawia, że nikt w tym miasteczku nie będzie mógł narzekać nawet na chwilę nudy.

Jedno przemyślenie nt. „Zabytki Płocka – Stary Rynek”

  1. A no piękny mają ten rynek. Noclegi rzeczywiście też godne polecenia, spaliśmy aż w 2 hotelach i żaden nie zawiódł. A stronka, którą polecasz w postach fajna, łatwo nawiązać kontakt z obiektem.

Dodaj komentarz