Bory Tucholskie przyciągają bardziej niż magnes

Bory Tucholskie to wyjątkowo magiczna kraina w samym niemal centrum kraju. Położone w województwie kujawsko-pomorskim, z każdym rokiem przyciągają coraz liczniejsze grono turystów. Przyczyn jest tego wiele, choć trzeba wiedzieć, że wśród mieszkańców województwa od zawsze cieszą się dużą popularnością. To największy tego typu kompleks leśny w kraju. Jego mikroklimat sprzyja zdrowiu, a położenie pozwala cieszyć się niezwykle malowniczymi widokami. Przeważające atuty to oczywiście roślinność i jeziora. Niegdyś zarówno fauna, jak i flora, odznaczały się dużą różnorodnością jednak przez nielegalną wycinkę region pozbawiony został niemal doszczętnie dębów, osik i lip.

Dziś lasy są przede wszystkim sosnowe, choć nadal możemy obserwować dziką zwierzynę z ambony leśniczego. Dziki, sarny, jelenie i lisy spotkamy tu bardzo licznie. Ciekawostką mogą okazać się bobry oraz wilki, na których natknięcie się jest wyjątkowym przeżyciem. Baza noclegowa [dostępna tu: noclegi Borów Tucholskich] pozwala na zakwaterowanie za bardzo przystępną kwotę, zaś aura całego miejsca sprawi, że wyjazdu z pewnością nie będziemy żałować. Bary Tucholskie to oferta dla amatorów spokoju i odcięcia się od cywilizacji. Zapoznanie się z nią powinno być pierwszym korkiem podczas planowania wyprawy.

Atrakcji w regionie jest naprawdę dużo, a wśród podstawowych, wynikających z charakteru miejsca wymienić należy przede wszystkim spływy kajakowe, rowerki wodne oraz coraz bardziej popularne żagle w każdym wydaniu. Podkreślić trzeba, że przepływają tędy również rzeki, Brda i Wda, dzięki czemu mamy wyjątkową okazję zwiedzania piekiełka. To stworzone przez koryto Brdy miejsce, porośnięte niezwykłą roślinnością o specyficznym klimacie. To tu znajdziemy 700-letnie dęby, których średnica przekracza 4 metry. Nie zapominajmy o akwedukcie czy kamiennych kręgach. Wszystkie te obiekty są niezwykle wartościowe pod względem historycznym i pozwalają nam zapoznać się z przeszłością miejsca. Trzeba w tym miejscu nadmienić, że Bory Tucholskie to niezliczone kilometry parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody, które są niezwykłą okazją do oderwania się od codzienności. Nie znajdziemy podobnego miejsca w Polsce, które w taki sposób odkrywałoby przed nami swoje piękno i wszystkie tajemnice. Chcąc je poznać, powinniśmy jednak zakupić przewodnik, który pozwoli nam odnaleźć się na niemal 300 tysiącach hektarów. Pamiętajmy też, że czas spędzony w takich miejscach uzależnia, choć to zdrowy nałóg.

Dodaj komentarz